021-26291388 info@javidac.com

آیا همه ایده‌های استارتاپی موفق می‌شوند؟
مقدمه

این تصور که هرکسی با داشتن ایده‌ای در ذهن خود برای راه‌اندازی استارتاپ مسیری به سوی موفقیت را پیش‌رو دارد کاملا تصور اشتباهی است. چه بسیار کسانی که با داشتن بهترین، خاص ترین و جدیدترین ایده‌ها نتوانستند موفقیتی کسب کنند و چه بسیار کسانی که با اینکه ایده‌های خیلی تازه و نویی نداشتند اما به موفقیت چشمگیری رسیدند و توانستند مشتری‌های زیادی را جذب کنند زیرا نوآوری در مدل تجاری استارتاپ یکی از ملاک های اصلی در رسیدن به موفقیت آن است.

موفقیت یا عدم موفقیت ایده‌های استارتاپی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که در مقاله پایین چند مورد از اشتباهاتی که باعث می‌شود یک استارتاپ به بن بست برسد را به اختصار درموردشان صحبت می‌کنیم.

چه اشتباهاتی در راه اندازی یک استارتاپ ایده ما را برای همیشه بایگانی می کند؛

1)    تک ‌بنیان‌گذاری ـ به اعتقاد پل گراهام (موسس اولین شرکت شتاب دهنده)، غالباً استارتاپ‌هایی که دو نفر به عنوان بنیان‌گذار در کنار هم و به صورت یک تیم در آن شروع به کار کرده‌اند موفق بوده‌اند پس اگر می‌خواهید یک استارتاپ را به تنهایی استارت بزنید و به دنبال سرمایه گذار باشید شانس شما احتمالا صفر خواهد بود.

 

2)   انتخاب موقعیت جغرافیایی مناسب ـ قطعا قبل از هر کاری اول باید موقعیت جغرافیایی را بسنجید، برای مثال فرض کنید شما در یک منطقه مرطوب و استوایی زمین داشته باشید و در آن زمین به کاشتن خرما مشغول شوید به نظر شما تمام زحمات شما به هدر نرفته است؟ در مورد استارتاپ‌ها نیز این قاعده صادق است. اگر ذات یک استارتاپ به گونه‌ای است که در منطقه یا شهر خاصی جذب مشتری خواهد داشت بهتر است در آن منطقه ساکن باشید و شانس خود را در منطقه دیگری امتحان نکنید.

 

3)   ایده‌های دست دوم ـ ایده ای که در سر دارید باید خاص باشد یا حداقل اینکه در آن زمینه رقیب قدرتمند و قدیمی وجود نداشته باشد، این در حد یک رویاست که شما می‌توانید یک رقیب قدیمی و قدرتمند را که همه با آن آشنایی دارند را در زمان کوتاهی کنار زده و به همان اندازه قدرتمند شوید. برای مثال شرکت گوگل که قطعا تا به امروز هنوز شرکتی نتوانسته در کنارش عرض اندام کند و به همان اندازه شناخته شده و قدرتمند باشد.

4)    مشتریان صبر نمی‌کنند ـ فعالیت استارتاپ‌ها هرچه سریع‌تر رشد کند می‌تواند زودتر به شما نشان دهد که استارتاپ شما در چه جایگاهی قرار گرفته. اگر استارتاپ شما نتواند در زمان مناسب به رشد و پیشرفت لازم برسد رقیبان خیلی زودتر از انتظار شما از راه می‌رسند و مشتریان نیز برای اینکه شما بتوانید مشکلات خود را حل کنید منتظر نمی‌مانند پس باید حواستان به زیر ساخت‌های استارتاپ باشید.

 

5)    کاربران در اولویت ـ اگر در برهه‌ای از زمان بین سرمایه‌گذاران و کاربرانتان قرار گرفتید و نمی‌دانستید کدام یک را باید انتخاب کنید بهتر است کاربرانتان را انتخاب کنید. زیرا با راضی نگه داشتن آن ها سود بیشتری نصیبتان می‌شود در نتیجه سرمایه‌گذاران نیز راضی خواهند شد.

 

امیدواریم تا با آگاهی از این موارد بتوانید در راه‌اندازی استارتاپ مورد نظرتان موفق باشید. در مقالات بعد بیشتر در مورد استارتاپ‌های موفق و ناموفق صحبت خواهیم کرد.
شتابدهنده دکتر حسین مرادی