021-26291388 info@javidac.com

تفاوت‌های استارتاپ و کسب و کار کوچک
 

مقدمه

وقتی درباره نوع کار استارتاپ و یا ماهیت آن سوال می‌شود پاسخ اکثریت این است که استارتاپ درواقع راه‌اندازی یک کسب و کار می‌باشد.اما اگر بخواهیم از استارتاپ یک تعریف کلی و درست ارائه دهیم به جواب‌هایی نظیر این که«استارتاپ فرآیند راه‌اندازی یک ایده تازه و نو می باشد که رشد سریعی دارد» برخورد خواهیم کرد. در نتیجه نمی‌توان هر شرکت تازه تاسیسی را استارتاپ نامید.

در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که تفاوت بین استارتاپ و راه‌اندازی مشاغل کوچک و تازه تاسیس در چیست ؟

 

تفاوت‌های استارتاپ و کسب و کار کوچک

تفاوت اول :  طرز فکر در انتخاب هدف

اجازه دهید ابتدا نگاهی به مدل تجارت یک کسب و کار کوچک و البته تازه تاسیس بیاندازیم. برای مثال یک کافه‌ای که به تازگی شروع به کار کرده است را در نظر بگیرید.

در یک کافه کوچک افراد و کارمندان محدود فعالیت می‌کنند و هزینه‌ها و درآمد کافه در طول یک ماه مشخص می‌باشد.این کافه برنامه‌ای برای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ ندارد. در واقع این نوع کسب و کارها سال‌ها به صورت یکنواخت ادامه می‌دهند و پیشرفت خاصی در زمینه  ندارند و هر روزه مشتریانی ثابت ومشخص دارند، دقیقا همینجاست که فرق بین یک کسب و کار و استارتاپ مشخص می‌شود.استارتاپ‌ها هم در ابتدا یک ایده کوچک هستند که با هزینه کمی آغاز به کارمی‌کنند اما هدف آن‌ها ماندن بر روی نقطه اولیه شروع به کار نیست. آنها برای رشد و تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ حتی در حد جهانی شکل گرفته‌اند.

تفاوت دوم : مدل تجاری

استارتاپ‌ها با یک مدل تجاری و درآمدی تشکیل می‌شوند که در آینده به سودآوری برسند اما مشاغل کوچک از همان ابتدا برای سودآوری تشکیل می شوند.

برای مثال اگر یک رستوران راه اندازی کنید و تا سه ماه اول سودی به دست نیاورید این احتمال وجود دارد که تجارت شما خراب شود اما اگر استارتاپی راه اندازی کنید و تا یک سال پولی به دست نیاورید کاملا این مسیر عادی و طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

تفاوت سوم:‌ محدودیت زمانی- مکانی

برای مثال یک شرکت تولیدکننده پوشاک حتی اگر بهترین ایده‌ها را در جذب مشتری دارا باشد در یک لحظه قادراست به تعداد افراد محدودی و در یک محیط جغرافیایی محدود خدمات‌رسانی کند اما یک موتور جستجومانند گوگل که نمونه‌‌‌ای موفق از یک استارتاپ می‌باشد قادر خواهد بود به طور همزمان در یک لحظه به هزاران نفر در سطح جهان خدمات رسانی کند.

پس سسمی‌توانیم بگوییم انگیزه تیم استارتاپی رسیدن به محبوبیت و موفقیت است و تمام برنامه‌های آینده خود را نیزبرهمین اساس بنا می‌کند. از ویژگی‌های اصلی یک استارتاپ می‌توان به جاه طلبی، تعهد و رویاپردازی آن‌ها اشاره کرد که باعث می‌شود اصلا علاقه‌ای به کوچک ماندن نداشته باشند  وبه نوعی بخواهند با ورود به عرصه بازار و اقتصاد تحولی در دنیا ایجاد کنند.

اما این را نیز باید به یاد داشته باشیم که یک استارتاپ هماهنطور که با رویاهای بزرگ شکل می‌گیرد، شروع به کار می‌کند و هزاران آرزو در سر دارد اما به راحتی هم شکست می‌خورد .

بنیانگذاران سعی می کنند در ابتدا یک مدل تجاری منحصر به خود را جستجو و پیاده سازی کنند.بسیاری از استارتاپ‌ها شکست می‌خورند با وجود اینکه رقبای مستقیم آن‌ها با همان مدل تجاری شبیه به آن‌ها فعالیت می‌کنند و سریع‌تر از همیشه رشد می‌کنند که علت آن می‌تواند در این باشد که نوآوری در استارتاپ حرف اول را می‌زند.

در نهایت اینکه، هدف اصلی یک استارتاپ میزان رشد آن است.و برخلاف شرکت های کوچک غیر استارتاپی محدودیت زمانی- مکانی و جغرافیایی در استارتاپ بی معنی می باشد.
شتابدهنده دکتر حسین مرادی استارت آپ کسب‌وکار