021-26291388 info@javidac.com

استارتاپ چهره جدیدی از کسب‌وکار
مقدمه

استارتاپ، مفهومی که به‌تازگی وارد دنیای کسب‌وکار شده است و شاید از عمر آن یک یا دو دهه گذشته باشد. استفاده مکرر و بیجا از این واژه به دلیل عدم آگاهی افراد باعث شده است که معنا و مفهوم اصلی خود را از دست بدهد؛ اما در این مقاله قصد داریم تا بیشتر درباره ماهیت استارتاپ‌ها و شاخصه‌های اصلی آن توضیح دهیم.

تعریف استارتاپ

استارتاپ به پروژه‌هایی گفته می‌شود که در جریان آن، یک ایده خام به کمک تلاش و کوشش یک گروه به تولید یک محصول می‌انجامد و زمینه برای فروش آن محصول فراهم می‌شود.

درواقع استارتاپ مسیر صفر تا صد را طی می‌کند و طی این مسیر چالش‌های زیادی را پشت سر می‌گذارد و همواره تا رسیدن به نتیجه مطلوب آزمون و خطاهای زیادی را طی می‌کند. درواقع استارتاپ به صورت یک نطفه است و در شرایط ابهام قرار گرفته و نیاز به نگهداری دارد تا دوران رشد خود را به خوبی سپری کند.

استارتاپ ممکن است یک ایده علمی باشد، مانند یک اختراع؛ یا ممکن است ایده‌ای برای تغییر در محصولی باشد که در بازار وجود دارد که می‌تواند معایب محصول موجود را رفع نماید و محصولی جدیدتر را وارد بازار کند.

استفاده از واژه استارتاپ در زبان فارسی

کلماتی همچون «کمک نوآور» یا «شرکت‌های نوپا» واژگانی هستند که در مقالات و مطالب استارتاپی استفاده می‌شوند.

شاخصه‌های اصلی استارتاپ

1)    یک استارتاپ باید قصد ارزش‌آفرینی داشته باشد.

2)    حل کردن یک مشکل شایع از دیگر شاخصه‌های اصلی یک استارتاپ است.

3)    دیگران حاضر باشند تا برای به‌دست آوردن محصول هزینه‌ای را پرداخت کنند.

4)    موفقیت یک استارتاپ به پایدار بودن و مستمر بودن آن بسیار بستگی دارد.

5)    مقیاس‌پذیری لزوماً از شاخصه‌های اصلی استارتاپ نیست؛ اما در صورتی که استارتاپی این ویژگی را داشته باشد می‌تواند از نکات مثبت آن برای کسب موفقیت باشد.

6)    استارتاپ لزوماً بر مبنای تکنولوژی نیست و می‌تواند در زمینه‌های مختلفی فعالیت کند. برای مثال در صنعت کشاورزی و ...

در نتیجه با توجه به ویژگی‌هایی که از یک استارتاپ بیان کردیم اگر فردی از اعضای یک خانواده برای تامین مایحتاج خانواده کسب‌وکاری نو را ایجاد کند و این کار هیچ‌گاه رشد نکند و بزرگ نشود همین که پایداری دارد، ایده‌ای جدید است و مشکلی را حل می‌کند، استارتاپ نام دارد.

تاثیر استارتاپ بر سبک زندگی جوامع

با رشد روزافزون کسب‌وکارهای استارتاپی که درآمد و البته راحتی زیادی را برای مردم جامعه به ارمغان آورده است، قابل ذکر است که در کنار تمام این راحتی‌ها تاثیراتی نیز بر روی کسب‌وکارهای سنتی داشته است.

از جمله این تأثیرات، بی‌رونق شدن کسب‌وکارهای سنتی است. برای مثال، با طراحی سایت فروش لوازم و کالاها، اکثر مردم به صورت آنلاین اقلام مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند و این باعث کاهش چشمگیر مشتریان حضوری مغازه‌ها خواهد شد.

با رونق استارتاپ‌ها، متأسفانه فروش کالاهای تقلبی و عرضه خدمات بی‌کیفیت، افزایش داشته است که ممکن است باعث بی‌اعتمادی و آسیب رساندن به جامعه شود.

اما این نکته را باید همیشه در نظر داشت که استارتاپ‌ها به هیچ عنوان تهدید برای اقتصاد و بازار یک جامعه نیستند؛ بلکه در واقع فرصتی مناسب هستند برای انتقال کسب‌وکارهای سنتی به کسب‌وکار مدرن، جدید و بهبود شرایط آن‌ها.

نقش استارتاپ‌ها در اشتغال‌زایی در کشور

یکی از مزیت‌های فعالیت‌های استارتاپی در کشور کمک به حل مشکلات صنایع و فراهم کردن بستر رشد و توسعه آن‌ها است. از آنجا که این نوع کسب‌وکارها با ایده‌پردازی و خلاقیت همراه است می‌تواند به تولید دانش و ابزار مورد نیاز برای رفع مشکلات صنعت بومی هر استان منجر شود. لازم به ذکر است که بازار فعالیت‌های استارتاپی در کشور عمدتاً داخلی است و با توجه به نوپا بودن آن هنوز نتوانسته‌ایم در آن حوزه سهم قابل توجهی از بازار‌های جهان و منطقه‌ای را به خود اختصاص دهیم و علت آن نیز این است که هنوز نگاه بین‌المللی به فعالیت‌های استارتاپی نشده است. فرصت و ظرفیت ایجاد اشتغال در کسب‌وکارهای نوپا بسیار بالا است و معمولاً به دو روش مستقیم و غیرمستقیم در اشتغال‌زایی مؤثرند. اشتغال‌زایی مستقیم، نفرات کمتری را در برمی‌گیرد و گاهی شامل دو یا سه نفر می‌شود؛ اما در اشتغال‌زایی غیرمستقیم دایره افرادی که از طریق پلتفرم توسط یک استارتاپ وارد محیط کسب‌وکار می‌شوند، بسیار گسترده است.

اکثر استارتاپ‌های موفقی که اکنون در کشور فعالیت می‌کنند نیز استارتاپ‌هایی هستند که توانستند به صورت غیرمستقیم برای چندین هزار نفر اشتغال‌زایی کنند.

عمر استارتاپ

طبق گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، میانگین عمر استارتاپ‌ها را تقریباً سه سال اعلام کرده است. در واقع استارتاپی که سه سال بتواند فعالیت کند بعد از سه سال دیگر به عنوان استارتاپ شناخته نمی‌شود که از علل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)    تصاحب شدن توسط سایرشرکت‌های بزرگ

2)    افزایش تعداد دفاتر به بیش از یک دفتر مرکزی

3)    افزایش درآمد

4)    افزایش کارمندان به بیش از 80 نفر

5)    افزایش تعداد اعضای اصلی به بیش از 5 نفر

6)    فروش سهم اعضای اصلی

در پایان

هم‌اکنون، با توجه به راه‌اندازی شرکت‌های استارت‌آپی جدید، مجموعه‌ای نوین از ابزارهای جستجوی مدل کسب‌وکار در اختیار شرکت‌ها قرار دارد که حتی می‌تواند به شرکت‌های بزرگ و تثبیت یافته نیز کمک نماید. تحولات بنیادین ناشی از فشردگی رقابت، نقش روز افزون علم و فناوری در جنبه‌های مختلف زندگی بشری و نیز سرعت تغییرات فناورانه باعث شده که تمامی سازمان‌ها اعم از استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک، شرکت‌های بزرگ و مؤسسات دولتی، فشار برای تغییر سریع را احساس نمایند.
شتابدهنده دکتر حسین مرادی استارت آپ کسب‌وکار