021-26291388 info@javidac.com

حرکت شتابان ایده‌ها
اگر جزو دنبال‌کنندگان فضای کسب‌وکار مدرن باشید حتماً با نحوه کار و فلسفه شتابدهنده‌ها آشنایی دارید؛ اما اگر همچنان به روش‌های سنتی کسب‌وکار و درآمدزایی اعتقاد دارید، به احتمال زیاد شناختن شرکت‌های شتابدهنده می‌تواند برای شما جذاب و حتی چالش برانگیز باشد.

تعریف شتابدهنده

شتابدهنده (یا همان Accelerator) شرکت‌های مبتنی بر رشد هستند که استارتاپ‌ها از طریق آموزش، تأمین سرمایه شروع به کار، تأمین فضا، محلی برای انجام امور و ... از همان مراحل ابتدای راه (مرحله ایده) حمایت می‌کنند. در واقع شتابدهنده، شرکت متخصص و با تجربه کار بسیار بالایی است که به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند و برای مدت زمان مشخصی (کوتاه‌مدت یا بلندمدت) وارد فعالیت یک یا چند استارتاپ (به صورت موازی) می‌شود؛ اعضا و افراد را آموزش همه‌جانبه داده و با حمایت‌های مادی و معنوی، آنان را تا پایان مسیر هدایت می‌نماید.

از مهم‌ترین تأثیرات حضور یک شتابدهنده برای یک استارتاپ، سرعت بخشیدن به کلیه فرآیندها جهت راه‌اندازی و سرپا شدن است تا کارآفرینان بتوانند هرچه سریع‌تر چرخه زندگی این استارتاپ را به یک کسب‌وکار تبدیل نمایند.

اهداف شتابدهنده

به‌طور کلی می‌توان اهداف شتابدهنده‌ها را به شرح زیر بیان کرد:

1)     کمک به استارتاپ‌ها برای پاسخگویی به تقاضای بازار

2)     فراهم کردن فرصت‌های سرمایه ‌گذاری (معرفی استارتاپ‌ها به سرمایه‌گذاران)

3)     رشد اقتصادی و اشتغالزایی

4)     نوآوری در یک حوزه خاص

طبق تحقیقات انجام شده اولویت شرکت‌های شتابدهنده کمک به استارتاپ‌ها برای پاسخگویی به تقاضای بازار بوده است.

مراحل شتابدهی

1)     ثبت ایده یا استارتاپ: با ثبت اطلاعات ایده یا استارتاپ خود در سایت شتابدهنده، اولین قدم را بردارید.

2)     ارزیابی ایده یا استارتاپ: ایده شما را تیم کارشناسی شتابدهنده مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

3)     برگزاری جلسه ارزیابی: بعد انتخاب شدن در ارزیابی اولیه، جهت ارزیابی دقیق، باید تیم استارتاپ، در یک مصاحبه حضوری، استارتاپ خود را معرفی نمایند.

4)     پذیرش و تأیید ایده یا استارتاپ: در صورت تأیید کمیته، ایده یا استارتاپ پذیرفته می‌شود.

5)     کشف: استارتاپ‌های پذیرفته‌شده برای دوره کشف، می‌توانند به مدت یک ماه از فضای استقرار، امکانات و مشاوره‌های رایگان در شتابدهنده استفاده کنند.

6)     پیش‌شتابدهی: پس از توجیه‌پذیر بودن طرح و مثبت بودن نتایج ارزیابی‌ها، استارتاپ وارد دوره ۳ تا ۵ ماهه پیش‌شتابدهی می‌شود.

7)     شتابدهی: دوره ۴ تا ۶ ماهه شتابدهی در واقع یک دوره عملیاتی است که در طی این دوره، استارتاپ با استفاده از شبکه مربیان، شبکه توزیع، شبکه تبلیغات و دیگر خدمات، این فرصت را خواهد داشت که بیشترین ارزش را در استارتاپ خود خلق کند.

8)     پساشتابدهی: دوره پساشتابدهی شامل موارد حائز اهمیت آموزش اصول جذب سرمایه‌گذار، ارائه متدهای گسترش بازار و افزایش فروش است تا ضمن توسعه کسب‌وکارها، طول عمر استارتاپ‌ها نیز افزایش یافته و به بازدهی قابل‌توجهی دست یابند.

وجود منتورهای باتجربه در کنار استارتاپ‌ها

راه‌اندازی یک استارتاپ در ابتدا سخت و چالش‌برانگیز است. بنابراین کمک و تجربه دیگران الزامی است. در اینجا شتابدهنده استارتاپی می‌تواند به کمک تیم استارتاپ بیاید. وقتی که تیم استارتاپ به یک شتابدهنده می‌پیوندد از حمایت منتورها برخوردار می‌شود.

این نکته را مدنظر قرار دهید که «منتور کسب‌وکار» با «منتور آموزشی» فرق دارد. اگر بخواهیم تعریف مناسبی از کلمه منتور ارائه دهیم، منتور فردی با تجربه است که سال‌ها در یک حوزه شخصی فعالیت داشته، شکست‌ها و موفقیت‌های متعددی را تجربه کرده است؛ این افراد در حوزه خود شناخته‌شده هستند و تجربه و تخصص آن‌ها برای کارآفرینان جوان بسیار ارزشمند است.

دسترسی به سرمایه‌گذاری مناسب

شتابدهنده‌ها معمولاً خودشان به صورت مستقیم روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ بلکه کاری که انجام می‌دهند این است که تیم استارتاپ را به سرمایه‌‌‌گذارانی وصل می‌کنند که ممکن است ایده شما برایشان جذاب باشد و خواهان سرمایه‌گذاری روی آن باشند. در واقع شتابدهنده یک پل ارتباطی بین صاحبان ایده و سرمایه‌‌گذاران است.

کلام آخر

شتابدهنده در واقع یکی از موتورهای کارآفرینی و خلق ثروت در جامعه است. اگر تصمیم به راه‌اندازی استارتاپ دارید یا اول راهید و کسب‌وکار شما رو به رشد است و می‌خواهید دامنه فعالیت‌های خود را توسعه دهید، اما توانایی‌تان محدود است؛ انتخاب یک شابدهنده استارتاپی می‌تواند مسیر پیش روی شما را هموار کند. در ایران، و به‌خصوص در تهران، شتابدهنده‌های زیادی فعالیت دارند که یکی از آن‌ها شتابدهنده نوآوران جاوید است. با حضور در شتابدهنده نوآوران جاوید همین امروز به جمع کسب‌وکارهای موفق فردا بپیوندید.
استارتاپ، کسب‌وکارهای کوچک رشد سودآوری آینده آینده‌نگری مدل تجاری بنیان‌گذار